סוציאליזם סוציאליזם תרדוף

“אוקי, אז מה צודק – סוציאליזם או קפיטליזם?”

זה מסוג החשיבה השטוחה נגדה אני יוצא בבלוג הזה. העולם אינו כה שחור ולבן, וגם שיטה כלכלית מועדפת אינה כל כך או-או. נוסף לכך, עצם המושג של “צדק” הוא מורכב ונתון, במידה לא קטנה, להשקפה. ועדיין, המילים “קפיטליסט” ו”סוציאליסט” נזרקות לחלל האויר – כמעט תמיד ככינוי גנאי ל”הם” – מבלי שאנשים מבינים בכלל מה פירושן. טוב שיש מילוֹנאים בעולם, כאלה עם רגישות לניואנס, דייקנות מוקפדת ושאיפה בלתי מתפשרת למזעור הטיות.

או שלא. איני מומחה גדול למילונים בעברית, אבל למיטב ידיעתי מילון אבן שושן המרֻכז הוא בין המילונים הביתיים הנפוצים והמוערכים יותר. הנה ערך מתוכו:

סוציאליזם ז’ – תנועה מדינית השואפת למשטר חברתי שלא יהא בו ניצול, יחוסלו בו הבדלי המעמדות והזכויות המיוחדות של קבוצות שונות; כל הנכסים, המשק האוצרות החומריים וכל אמצעי היצור יהיו לקנין משותף של החברה, וכל פירות העבודה יתחלקו חלוקה צודקת בין כל האזרחים ללא הפליה גזעית, לאומית או דתית.

אז סוציאליזם פירושו שאיפה לחברה ללא “ניצול”, ולחלוקה “צודקת” בין האזרחים. שימו לב שאין מדובר בסוציאליזם לפי תפיסתו של הסוציאליסט – זה עוד איכשהו היה סביר – אלא בכך ש”חלוקה צודקת” מובנית לתוך הסוציאליזם, הגדרתית. מסתבר שהדיון בן אלפי שנים בפילוסופיה ובמדעי המדינה, לגבי מהו הצדק, ומהי חלוקה צודקת, הוכרע אחת ולתמיד בין דפיו של מילון אבן שושן. אכן, אנו אור לגויים! הנה ערך נוסף מהמילון:

קפיטליסט ז’ – 1. רכושן, אדם המשקיע כספים במפעל ומממן אותו. 2. בעל הון המגדיל את רווחיו על ידי ניצול עבודה שכירה.

כדאי לציין שלא מדובר פה במהדורה ישנה מארץ ישראל היפה והקולקטיביסטית אלא במהדורה מ-2004, הנושאת בגאווה את המילים “מחודש ומעודכן לשנות האלפיים” על גבי הכריכה. (לשם השוואה, ראו את הערכים הנ”ל באנגלית, מתוך מילון מרים-וובסטר הנחשב.)

נראה שבארץ (או לפחות עבור דוברי העברית מבינינו), הדרך לדיון בריא ולא מוּטה בנושא עוד ארוכה.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s